Ogrzewanie podłogowe


Ogrzewanie podłogowe zapewnia równomierny rozkład ciepła po całej powierzchni pomieszczenia, co oznacza, że nie ma zimnych punktów ani gorących miejsc. Jest to szczególnie komfortowe, ponieważ ciepłe powietrze unosi się od podłogi, co jest zgodne z naturalnym procesem konwekcji. Ogrzewanie podłogowe jest niewidoczne, ponieważ jest ukryte pod podłogą. Dzięki temu nie zajmuje miejsca na ścianach i nie wpływa na aranżację wnętrza. Ogrzewanie podłogowe może być bardziej energooszczędne niż tradycyjne systemy grzewcze, zwłaszcza gdy jest dobrze zaprojektowane i zainstalowane. Ponieważ ciepło jest rozprowadzane równomiernie, można często utrzymywać niższą temperaturę w pomieszczeniu przy zachowaniu komfortu termicznego. Ogrzewanie podłogowe można zainstalować pod różnymi rodzajami podłóg, w tym pod płytkami, drewnem, laminatem czy dywanami.

Podłoga drewniana na ogrzewaniu podłogowym


Opinie odnośnie wykorzystania posadzek drewnianych na ogrzewaniu podłogowym nie są jednoznaczne. Wynika to z faktu, że drewno jest swego rodzaju izolatorem, który w znacznym stopniu reaguje na zmiany temperatury, tworzą się szczeliny i podłoga traci swój urok. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie zamontowanie posadzki drewnianej na ogrzewaniu podłogowym, jeśli spełnimy kilka warunków.

parametry cieplne drewna
Najważniejszym parametrem, który brany jest pod uwagę montując tego typu podłogę jest współczynnik oporu. Jest to różnica temperatury jaką uzyskamy pomiędzy posadzką betonową a posadzką drewnianą. Łatwo się domyśleć, że opór ten powinien być jak najmniejszy, żeby nie dochodziło do nadmiernych strat ciepła. Najlepszym materiałem, który spełnia powyższy warunek jest podłoga warstwowa, aczkolwiek dopuszczalny jest montaż drewna litego, pod warunkiem zachowania odpowiednich parametrów np. grubość (max 15 mm), szerokość (max 100 mm) oraz odpowiednie wykonanie spodu klepki czy deski podłogowej.
Kolejnym istotnym elementem jest wybór gatunku drewna. Starajmy się, aby był to gatunek o jak najmniejszej kurczliwości jak np. dąb, jesion. Pozwoli to na uniknięcie zbyt dużych szczelin w okresie grzewczym.
Podłoże, na którym układa się parkiet musi zostać dokładnie wysuszone. Dla jastrychu cementowego wilgotność nie może przekroczyć wartości 1,8 %, a dla posadzki anhydrytowej 0.3 %. Bezpośrednio przed montażem należy przeprowadzić wygrzanie wylewki. W procesie wygrzewania mamy do czynienia z  odparowaniem nadmiaru wody zużytej do przygotowania wylewki oraz  usunięcie naprężeń mogących powodować pękanie ostatecznej okładziny podłogowej lub unoszenie się rogów posadzki w pomieszczeniach. 
Proces wygrzewania posadzki rozpoczynamy po zakończeniu procesu wiązania jastrychu. W przypadku jastrychów cementowych proces rozpoczęcia wygrzewania określa na 21 dni po wylaniu jastrychu, a w przypadku jastrychów anhydrytowych jest to 7 dni.
Czas jaki należy na to przeznaczyć to ok 25 - 30 dni. W tym celu należy włączyć ogrzewanie podłogowe o temperaturze początkowej ok. 5-10 stopni wyższa od temperatury otoczenia. Następnie stopniowo podnosząc temperaturę wody o 5°C co 2-3 dni, aż do temperatury maksymalnej 50°C (temperatura posadzki 27 °C) po czym zaleca się utrzymanie tej  temperatury przez około 5 dni. Po tym okresie należy redukować temperaturę o 5°C co 2-3 dni, do czasu uzyskania temperatury wody zasilania 25 °C oraz gdy warstwa wierzchnia posadzki osiągnie temperaturę około 16°C.

Ogrzewanie podłogowe wodne

A generic square placeholder image with rounded corners in a figure.
rozdzielacz ogrzewania podłogowego


Ogrzewanie wodne podłogowe (podłogówki): W tym przypadku ciepła woda jest przeprowadzana przez rurki lub rurki cieplno-wodne umieszczone w podłodze. Woda jest ogrzewana przez kotłownię lub inną źródło ciepła, a następnie przesyłana przez system rur do poszczególnych pomieszczeń.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne


Ogrzewanie elektryczne podłogowe: W tym przypadku ciepło jest generowane za pomocą kabli grzejnych lub mat grzejnych umieszczonych pod podłogą.
Systemy te są łatwiejsze w instalacji, ale mogą być droższe w eksploatacji, szczególnie w przypadku dużych powierzchni.

A generic square placeholder image with rounded corners in a figure.
Lorem Ipsum dolor